Co musisz wiedzieć przed otwarciem myjni samochodowej

Myjnia samochodowa to niezmiennie dobry pomysł na własny biznes. Należy jednak pamiętać, że tego typu inwestycja jest procesem złożonym. Tylko dzięki dobrej organizacji będziesz w stanie rozpocząć swoją działalność sprawnie i możliwie jak najszybciej. Wprawdzie nie trzeba uzyskiwać koncesji, aby otworzyć np. myjnię samochodową, ale trzeba dopełnić wielu formalności. Co muszę wiedzieć i jakie dokumenty muszę zgromadzić, rozważając otwarcie myjni samochodowej? Proponujemy.

Lokalizacja jest kluczowa

Jeśli jesteś już właścicielem działki, na której prowadzisz działalność gospodarczą, np. myjnię samochodową, jesteś w uprzywilejowanej sytuacji. Zaoszczędzisz zarówno na zakupie działki, jak i na kosztach podłączenia do mediów. Alternatywnie, pierwszym krokiem w kierunku posiadania własnej myjni jest zakup lub dzierżawa terenu.

Pierwszym dokumentem w procesie inwestycyjnym jest umowa kupna lub dzierżawy gruntu. Po podpisaniu tego dokumentu należy złożyć wniosek do miejscowego urzędu planowania przestrzennego (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) o wydanie pozwolenia na budowę myjni. Na tym etapie warto również sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego terenu i uzyskać stosowne zaświadczenie z urzędu gminy.


Wybór wykonawcy

Kolejnym krokiem do otwarcia własnej myjni jest wybór wykonawcy. Tutaj z pewnością warto wybrać wykonawcę, który oferuje kompleksowe usługi, tj. projekt myjni, budowę, pomoc techniczną oraz pomoc w sprawach administracyjnych związanych z inwestycją. Dobrzy specjaliści w tej dziedzinie pomogą również dostosować myjnię do własnych potrzeb, zwłaszcza jeśli chodzi o ilość stojaków czy akcesoriów (odkurzacze, rozmieniarki pieniędzy itp.). Podpisanie umowy z wykonawcą pozwoli Ci przejść do przygotowania dokumentacji technicznej.


Staranne przygotowanie dokumentacji technicznej

Na tym etapie należy dopełnić największej liczby formalności. Pierwszym i najważniejszym z nich jest pozwolenie na budowę. Będziesz potrzebować:

  • projekt architektoniczny i konstrukcyjny
  • planowanie przestrzenne (wstępne planowanie i prace projektowe)

Jeśli zostały wydane warunki zabudowy lub plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na inwestycję w myjnię na tym terenie, można przystąpić do przygotowania pozostałych dokumentów, czyli projektu przyłącza mediów. Kolejnym krokiem jest zwrócenie się do wydziału ochrony środowiska urzędu miasta o wydanie opinii środowiskowej, czyli stwierdzającej, że myjnia nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wymagane na tym etapie dokumenty obejmują opis: inwestycji, źródeł zasilania środowiska, systemu odprowadzania ścieków oraz usytuowania myjni względem drogi dojazdowej.
Odbiór myjni samochodowej

Pozwolenie na budowę określa, które instytucje muszą zostać powiadomione o przyjęciu myjni. Jednak po dokonaniu wpisu do ewidencji budynków do dokumentacji należy dołączyć protokół kominiarski, protokół hydrauliczny i elektryczny, protokół straży pożarnej, a czasem protokół sanepidu.

Wszystkie przygotowane w ten sposób dokumenty należy złożyć wraz z oświadczeniem o przyjęciu instalacji gotowej do odbioru w państwowej inspekcji nadzorującej budowę.