Firma

Boisz się utraty pracy? Dowiedz się więcej o zwolnieniach pracowników

Wszyscy słyszeliśmy już słowo “zwolnienie”. Ale co to tak naprawdę oznacza? Zwolnienie ma miejsce, gdy pracodawca musi zwolnić jednego lub grupę pracowników. Dzieje się tak również wtedy, gdy pracodawca musi zredukować liczbę pracowników, aby zachować swoją rentowność. Może się tak zdarzyć, ponieważ firma nie zarabia już wystarczająco dużo pieniędzy lub nie widzi żadnego wzrostu w swojej działalności, więc musi zmniejszyć liczbę pracowników. W niektórych przypadkach zwolnienia są dobrowolne, a firma daje każdemu pracownikowi wybór, czy chce zostać, czy odejść. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez pracodawców podczas zwalniania pracownika?

Najczęstszym błędem popełnianym przez pracodawców przy zwalnianiu pracownika jest nieodpowiednie przygotowanie się do wypowiedzenia. Może to prowadzić do wielu problemów, takich jak złożenie przez pracownika pozwu i odzyskanie pracy, a co gorsza, znalezienie przez pracownika innej pracy przed zakończeniem okresu trwania wypowiedzenia.

Co się dzieje po zwolnieniu?

Zwolnienie pracownika może być traumatycznym przeżyciem. Istnieją jednak pewne kroki, które należy podjąć, aby przejście tego czasu było łatwiejsze i bardziej wydajne. Na pewno jest to trudna sytuacja, której nie należy brać głęboko do siebie. To wcale nie musi być Twoja wina. Firmy bardzo często zwalniają pracowników nie w powodu ich niekompetencji lecz z własnych problemów finansowych oraz organizacyjnych. Weź to koniecznie pod uwagę i szybko wróć na rynek pracy pewny swoich umiejętności.

Jak uniknąć tych 3 głównych błędów, które mogą prowadzić do zwolnienia w przyszłości?

Poniższe 3 błędy to najczęstsze przyczyny przyszłych zwolnień według amerykańskich czasopism opiniotwórczych:

Błąd nr 1: Bycie zbyt pasywnym lub niewystarczająco proaktywnym

Niewłaściwe zarządzanie czasem jest częstą przyczyną zwolnień w miejscu pracy. Ważne jest, aby być proaktywnym i spędzać czas w sposób, który zapewni Ci aktywność i zaangażowanie.

Błąd nr 2: Niemożność wystarczająco szybkiego dostosowania się do zmian w środowisku pracy

Elastyczność jest kluczem do utrzymania zatrudnienia. Organizacje potrzebują, aby ich pracownicy byli w stanie zmienić sposób myślenia i szybko przyjąć nowe strategie, co wymaga od nich otwartości i elastyczności. Jeśli tak nie jest, mogą wkrótce znaleźć się bez pracy.

Błąd nr 3: Brak jasnej wizji tego, co chcesz osiągnąć w swojej pracy lub firmie

Jeśli pracownik nie wie, czego chce od swojej kariery lub firmy, łatwo jest mu nie wiedzieć, w jaki sposób powinien robić postępy, aby dla niego.

Weź pod uwagę te elementy, aby wykluczyć, że zwolnienie może być spowodowane częsciowo z Twojej winy.